Stronę napędza Drupal

Wykładowcy wizytujący na UW

W semestrze zimowym, w ramach programu wykładowców wizytujących, Uniwersytet Warszawski odwiedzi 6 wybitnych naukowców. Oto oni:

Stefan Halikowski-Smith, Wydział Historyczny, Wielka Brytania

Dr Halikowski Smith jest rozpoznawalnym w skali międzynarodowej badaczem europejskich imperiów zamorskich, w tym zwłaszcza imperium portugalskiego, a także dziejów misji katolickich w Azji Południowo-Wschodniej oraz tzw. kreolizacji iberyjskich imperiów zamorskich. Jego zainteresowania oraz proponowany cykl wykładów znakomicie wpisują się w program rozwoju historii globalnej, zainicjowany w bieżącym roku na Uniwersytecie Warszawskim. Warto podkreślić, że z inicjatywą odbycia stażu na UW wyszedł sam dr Halikowski Smith, który wprawdzie urodził się poza Polską, pragnie jednak pogłębić swoją znajomość języka i kultury polskiej. Zaproszenie go do spędzenia semestru na UW można więc potraktować jako inwestycję w długofalową współpracę z uczonym o wielkim potencjale naukowym.

Julian Henn, Wydział Chemii, Niemcy

Wykład na temat „Fit Data Evaluation” to zaawansowany kurs poświęcony dopasowywaniu różnych modeli zjawisk do rejestrowanych danych eksperymentalnych, ze szczególnym naciskiem na statystyczną analizę reszt. Dr hab. Julian Henn ma na tym polu fantastyczny dorobek naukowy w postaci kilkudziesięciu publikacji naukowych w wiodących czasopismach naukowych. Dr hab. Henn rozwija wielowymiarową analizę reszt, pozwalającą stwierdzić, czy dopasowywany model w pełni wykorzystuje informację zawartą w wynikach pomiarowych i robi to ściśle, korzystając z zaawansowanych metod statystycznych. Jesteśmy przekonani, że ten kurs wzbudzi zainteresowanie studentów studiów magisterskich, szczególnie tych, którzy przygotowują prace magisterskie związane z krystalografią. Dr hab. Henn pracuje także nad uruchomieniem łatwo dostępnego serwera, który ma zamiar udostępnić środowisku naukowemu, służącego do wykonywania rutynowej części analizy reszty.

Jacek Kasprzak, Wydział Fizyki, Francja

Profesor Jacek Kasprzak jest wychowankiem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który uzyskał doktorat w Grenoble. W 2006 r. opublikował na stronie tytułowej magazynu „Nature” artykuł, który donosił o przełomowym odkryciu i podsumowywał wczesny etap jego badań naukowych.  Odkrycie zyskało rozgłos, szczególnie w dziedzinie optycznej koherencji nanostruktur półprzewodnikowych, pomagając polaritonice uzyskać jej obecny, kwitnący kształt i wpływając na inne dziedziny, np. fizykę zimnych atomów. W 2008 roku został wyróżniony Indywidualnym Międzynarodowym Stypendium Marie Skłodowskiej-Curie. Od tego czasu prowadzi aktywne badania podstawowe na tym konkurencyjnym polu, łącząc w unikalny sposób: detekcję heterodynową, interferometrię spektralną, kriogenikę, programowanie sprzętowe, inżynierię półprzewodników i nanofotonikę.

Taras Lylo, Wydział Lingwistyki Stosowanej, Ukraina

Docent Taras Lylo, zastępca kierownika Katedry Prasy i Informacji Zagranicznej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, jest uznanym badaczem recepcji kultury polskiej w mediach na Ukrainie oraz wizerunku Ukrainy i kultury ukraińskiej w prasie polskiej. Jest autorem licznych prac z zakresu medioznawstwa oraz kulturoznawstwa, w tym wzajemnego przenikania się mediów i kultury. Co istotne, docent Lylo posiada również duże doświadczenie praktyczne. Pracował jako redaktor działu „Polityka” gazety „Arka” („Łuk”), jako prowadzący i współautor programu publicystycznego „Świat i Ukraina” Lwowskiej Telewizji Regionalnej. Taras Lylo jest weteranem trwających działań wojskowych w Donbasie, w których uczestniczył jako ochotnik. Jest beneficjentem polskich i międzynarodowych nagród i grantów, m.in. Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, a także stypendium tygodnika „Polityka”.

Jakob Fortunat Stagl, Wydział Prawa i Administracji, Austria/Chile

Profesor Stagl posiada doświadczenie pracy w różnych środowiskach akademickich. Cechą wyróżniającą karierę akademicką kandydata jest bowiem mobilność. W swojej karierze Prof. Stagl był sekretarzem prestiżowego niemieckiego Gesellschaft für Rechtsvergleichung , adiunktem na uczelniach w Salzburgu, Münster i Bonn. Jako profesor kontynuował karierę w Getyndze, Bonn, Bochum, Frankfurcie nad Menem, Regensburgu i Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 2014-2016 wykładał na Universidad Bernardo O’Higgins w Santiago de Chile, zaś od 2016 r. jest profesorem prawa rzymskiego i metodologii prawa na Universidad de Chile. W 2020 r. kandydat uzyskał stanowisło visiting fellow w Clare Hall University of Cambridge. Profesor Stagl jest wielokrotnym stypendystą i laureatem wielu prestiżowych nagród, jak również kierownikiem I beneficjentem licznych projektów badawczych. Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą morfologii Digestów.  

Zbigniew Struzik, Wydział Fizyki, Japonia

Doktora Zbigniewa Struzika będziemy gościli w ramach programu ZIP już po raz drugi. Zaproponowany przez niego w tej edycji unikalny, szeroko zakrojony wykład „Fizyka życia” znakomicie wpisuje się nie tylko w profil działalności Wydziału Fizyki, ale także w zainteresowania naukowe i dydaktyczne wielu środowisk badawczych na Uniwersytecie Warszawskim, a nawet poza nim. Dr Zbigniew Struzik jest doskonałym pracownikiem naukowo-badawczym o doniosłym, unikalnym dorobku, zarówno w obszarze neuro- i kardionauki, jak też ekonofizyki oraz układów złożonych. Współpraca z doktorem Struzikiem zaowocowała już kilkoma wspólnymi publikacjami. Planujemy podjęcie badań nad fizyką układów samoorganizujących się i nad systemami inteligentnymi tak agentowymi, typu automatów, jak i sieci uczących się. Inter- i międzydyscyplinarne doświadczenie wykładowcy sprawia, że uczestnicy wykładów otrzymują najnowszą wiedzę z pierwszej ręki. 

 

 

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat