Inauguracja II edycji Akademii Dziekanów

W czwartek, 15 kwietnia odbyła się uroczysta Inauguracja II edycji Akademii Dziekanów – programu rozwojowego adresowanego do najwyższej kadry zarządzającej Uniwersytetu Warszawskiego, finansowanego ze Zintegrowanego Programu Rozwoju na rzecz UW.

Program jest realizowany przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania przy WZ UW we współpracy z Sekcją ds. rozwoju kompetencji nauczycieli akademickich działającą przy Biurze Spraw Pracowniczych.

Uczestników programu, którymi w II edycji są prodziekani oraz dyrektorzy szkół doktorskich, powitał Rektor UW, prof. A. Nowak, który w swoim wystąpieniu wskazał na znaczenie prowadzenia dialogu wewnątrz uczelni i wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami, a także nieustannego rozwoju kompetencji menedżerskich.

W uroczystości wzięli udział także pozostali członkowie Zespołu Rektorskiego, Zespół Kanclerski, wykładowcy Akademii i zaproszeni goście.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Challenges in higher education management – a global perspective” wygłosił prof. Prem Chandrani, który przedstawił główne wyzwania, które stoją dzisiaj przed szkolnictwem wyższym, wynikające m.in. z dynamicznych zmian zachodzących w naszym otoczeniu, w tym zmian technologicznych, zmian demograficznych i wynikających z nich zmian oczekiwań wobec uczelni wyższych.

Dr Tomasz Ludwicki, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Zarządzania, przedstawił cele programu II edycji Akademii, w którym znalazły się tematy dotyczące czekającej nas w przyszłym roku ewaluacji, strategii publikacyjnych, programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz sojuszu 4EU+, a także zagadnienia związane z prawnymi i finansowymi aspektami zarządzania uczelnią wyższą. Zaznaczył też, że program II edycji Akademii został dostosowany do potrzeb prodziekanów. Program przywiduje ok. 80 godzin zajęć w okresie od IV 2021 r. do IV 2022 r.

II edycja Akademii jest kolejnym programem menedżerskim, który został przygotowany specjalnie na potrzeby Uniwersytetu Warszawskiego. W I edycji programu wzięli udział dziekani wydziałów. Pod koniec ubiegłego roku uruchomione zostały także Akademia Zarządzania Dydaktyką Akademicką, adresowana przede wszystkim do kierowników jednostek dydaktycznych, i Akademia Liderów, adresowana do menedżerów w administracji uniwersyteckiej.

Programy menedżerskie konsultowane są każdorazowo z Zespołem Rektorskim i odpowiadają na wyzwania związane z pełnieniem funkcji kierowniczych i potrzeby wynikające z działań prowadzonych na Uniwersytecie.

Harmonogram szkoleń