Stronę napędza Drupal

Wykład otwarty prof. dr. hab. dr. h. c. Michaela G. Müllera z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze

W imieniu Wydziału Historii UW serdecznie zapraszamy na wykład otwarty pt. „Gdańsk I Wenecja w epoce nowożytnej w ujęciu porównawczym”, który wygłosi prof. dr. hab. Michael G. Müller z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle I Wittenberdze, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład odbędzie się 2 marca 2022 r. o godzinie 16 w sali 125 gmachu pomuzealnego (siedziba Wydziału Historii UW). Spotkanie otworzy i moderować będzie prof. dr hab. Agnieszka Bartoszewicz, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii, Źródłoznawstwa i Metodologii Wydziału Historii UW.

Michael G. Müller, wieloletni kierownik katedry historii wschodnioeuropejskiej Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, profesor historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych niemieckich historyków swego pokolenia, a jednocześnie świetny znawca nowożytnych dziejów Polski i całego regionu wschodnio- i środkowoeuropejskiego. Choć w swych badaniach podejmował klasyczne tematy, dzięki znakomitemu opanowaniu warsztatu, szerokiej erudycji, wybitnym zdolnościom analitycznym oraz wysokim umiejętnościom syntetyzowania, wniósł do naukowego dyskursu wiele ważnych obserwacji. Można zaryzykować twierdzenie, że umiejętność ujmowania zagadnień na szerokim tle porównawczym, możliwym dzięki dużej erudycji, a jednocześnie zdolnościom do ujęć syntetycznych stanowi cechę jego twórczości.

Dorobek naukowy prof. Müllera jest rozległy i obszerny, w wielu aspektach nowatorski. Składa się na niego ponad dwadzieścia książek (monografii oraz książek, których był redaktorem i współautorem), ponad sto artykułów w czołowych europejskich czasopismach historycznych w języku niemieckim, polskim, rosyjskim, angielski, francuskim i włoskim, kilkadziesiąt biogramów w „Lexikon der Geschichte Russlands” i „Historisches Lexikon der Sowjetunion”.

 

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat