Stronę napędza Drupal

Półmetek Programu ZIP

ZIP jest jedną z sześciu inicjatyw strategicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Program ma służyć kompleksowemu rozwojowi uczelni. Obejmuje wzbogacenie oferty programów kształcenia, zajęć i programów stypendialnych dla doktorantów, tworzenie nowych kierunków studiów II stopnia i modyfikację istniejących, organizację szkół letnich, zajęć podnoszących kompetencje studentów, organizację szkoleń i warsztatów dla pracowników, rozwój narzędzi informatycznych uczelni. W organizację i realizację ZIP są zaangażowane jednostki administracji centralnej oraz wydziały i jednostki dydaktyczne UW. Program jest finansowany z unijnego programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Działania Programu ZIP obejmują całą społeczność akademicką – studentów, doktorantów, pracowników dydaktycznych i administracyjnych. Z dotychczasowych działań finansowanych z ZIP skorzystało ponad 3 tysiące osób

STUDENCI

Szczególnie bogata oferta działań skierowana jest do studentów UW. W ramach Programu ZIP uruchomionych zostało 19 kierunków studiów magisterskich, na które zostało przyjętych ponad 900 studentów. Niektóre z nich to kierunki unikatowe, takie jak np.: helwetologia, filologia języka migowego, socjologia cyfrowa, zarządzanie Big Data czy Sustainable Development. Część została przemodelowana tak, by lepiej odpowiadać na potrzeby i zainteresowania studentów, a także przyszłego rynku pracy. Wśród nich znajdują się także studia prowadzone w języku angielskim, które cieszą się dużym zainteresowaniem studentów z zagranicy.

Studenci mogą również korzystać z szerokiej oferty zajęć z przedsiębiorczości. Wybrane jednostki UW, w tym Inkubator UW, Biuro Karier UW, Welcome Point, wydziały: Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, Psychologii oraz Orientalistyczny, rozwijają ofertę zajęć w obszarze przedsiębiorczości m.in. z zakresu psychoedukacji, umiejętności funkcjonowania w środowisku wielokulturowym, komunikacji, pracy w zespole i współpracy z instytucjami zewnętrznymi. W trakcie zajęć studenci przygotowują między innymi własne projekty społeczne czy biznesowe, które mogą skonfrontować z realnymi potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego.

Stacjonarne i wyjazdowe szkoły letnie to integralna część oferty dla studentów, która cieszy się dużym zainteresowaniem tej grupy.

DOKTORANCI

Doktoranci korzystają z dofinansowania wyjazdów zagranicznych w celach naukowych i dydaktycznych, biorą udział w szkołach letnich stacjonarnych i wyjazdowych oraz prowadzonych w językach obcych. 51 doktorantów uczestniczy w dwuletnim programie stypendialnym „Zwiększenie mobilności doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego”. W ramach Programu ZIP przygotowywane są również zupełnie nowe zajęcia ogólnouniwersyteckie, między innymi: „Effective Reading and Summary Writing in English”, „Moodle bez tajemnic – nowoczesna dydaktyka uniwersytecka”, „Participer à des événements académiques” i „Academic Discussions and Debates in English”, a także zajęcia równościowe i z komunikacji międzykulturowej.  

W roku akademickim 2019/2020 uruchomiony został program kształcenia doktorantów Quantitative Psychology and Economics, realizowany w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej UW, który został opracowany i przygotowany przez wydziały: Nauk Ekonomicznych, Psychologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

KADRA DYDAKTYCZNA I ADMINISTRACYJNA

Rozwój kadry dydaktycznej i administracyjnej to kolejny ważny aspekt działań Programu ZIP. Kursy językowe i informatyczne, szkolenia z kompetencji miękkich oraz warsztaty rozszerzające instrumentarium pracy dydaktycznej i naukowej – w takich zajęciach mogą brać udział pracownicy administracyjni i nauczyciele akademiccy. Część szkoleń miało formę wyjazdową (do czasu wybuchu pandemii), które, poza nabyciem nowych umiejętności, stanowiły także okazję do lepszego poznania się pracowników. Od kwietnia br. zajęcia dydaktyczne były prowadzone zdalnie. Dzięki środkom z ZIP uruchomione zostały kursy online, których celem był rozwój kompetencji wykładowców w zakresie zdalnego komunikowania, nauczania i egzaminowania.

Trzy wydziały UW – Lingwistyki Stosowanej, Historyczny oraz Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, a także Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej realizują autorskie programy samodoskonalenia dydaktycznego. Jednostki te przygotowują i prowadzą działania wzmacniające kompetencje wykładowców w zakresie prowadzenia zajęć dostosowanych do specyficznych potrzeb studentów danego kierunku czy obszaru kształcenia.

Powstała także Akademia Liderów – program ukierunkowany na rozwój kompetencji pracowników administracji, którzy zajmują stanowiska kierownicze lub mogą pełnić takie funkcje w przyszłości. 

Uruchomione zostały także studia podyplomowe dla pracowników UW: „Innowacyjny uniwersytet – tworzenie i realizacja programów publicznych”.   

WYKŁADOWCY WIZYTUJĄCY  

„Włączanie badaczy z zagranicy w dydaktykę UW” to zadanie, w ramach którego na UW przyjeżdżają wykładowcy z całego świata. Nabór na kilkumiesięczne wizyty ma charakter konkursu, a w jego dotychczasowych dwóch turach wyłoniono prawie 40 wykładowców. Wizytujący naukowcy prowadzą na UW regularne zajęcia dla studentów oraz wykłady otwarte dla wszystkich członków społeczności UW.

ROZWÓJ NARZĘDZI INFORMATYCZNYCH WSPIERAJĄCYCH ZARZĄDZANIE UCZELNIĄ

W ramach Programu ZIP została przygotowana koncepcja przeglądarki danych zarządczych w obszarze kształcenia. Prace nad rozwojem przeglądarki prowadzone są przy zaangażowaniu jednostek centralnych – w tym Biura ds. Wspomagania Rozwoju UW oraz Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia -  programistów współpracujących z Wydziałem MIM, a także przy wkładzie wydziałów, które dzięki prowadzonym badaniom konsultacyjnym również mogą wpływać na ostateczny kształt tworzonego narzędzia. Pierwsza wersja tworzonej przeglądarki zostanie oddana do użytku w roku akademickim 2020/2021. Dzięki możliwościom, które zaoferuje przeglądarka, osoby zarządzające procesami dydaktycznymi na UW uzyskają wygodny i szybki dostęp do szeregu analiz obejmujących wskaźniki z obszaru rekrutacji, toku studiów czy losów absolwentów.

W ramach wsparcia rozwoju działań w obszarze „miękkiego HR” Centrum Kompetencji Cyfrowych przygotowało system ds. zarządzania szkoleniami dla pracowników uniwersytetu.

Program ZIP potrwa do marca 2022 roku. Oprócz kontynuacji obecnie realizowanych działań, planowane są inicjatywy, będące odpowiedzią na aktualne potrzeby Uniwersytetu związane między innymi z pandemią.

 

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z naszego serwisu.

Zgadzam się Ukryj komunikat